Posted on

Kas ir bruksisms?

Lielākā daļa cilvēku laiku pa laikam griež vai stipri sakož zobus. Ja tas notiek ļoti reti, lielākoties Taviem zobiem tas neko sliktu nenodarīs, taču, ja zobu griešana notiek regulāri – zobi ilgstoši tiek pakļauti lielai slodzei, tie var tikt bojāti, kā arī var rasties citas komplikācijas. Taču labā ziņa ir tāda, ka tam ir risinājums un tas nebūt nav tik sarežģīts!

Bruksisms ir pārmērīga zobu griešana vai stipra sakošana, kā rezultātā rodas zobu nodilums un citi defekti. Visbiežāk šis process notiek neapzināti gan dienas, gan nakts laikā. Tā ir trešā biežākā saslimšana, kas novērojama miega laikā!

Zobus lielākoties griež divos veidos:

  • Daļa griež priekšzobus, izvirzot apakšžokli un priekšu un atpakaļ, tādā veidā laika gaitā saīsinās priekšzobi
  • Daļa griež sānu zobus, kā rezultātā nodilst sānu zobu pauguri un rieviņas, zobs kļūst plakans

No kā rodas bruksisms?

Esot nomodā, zobus griež aptuveni 30% no visiem iedzīvotājiem. Bieži vien tas notiek dažādu slikto ieradumu rezultātā – pārmērīgas košļājamās gumijas lietošana, lūpu un nagu graušana, pildspalvas un zīmuļu graušana. Muskuļi šis darbības iemācās un tās izpilda, Tev neapzinoties, dienas un arī nakts laikā!

Naktī zobu griešana, lielākoties, rodas nepareiza sakodiena un pārmērīga stresa dēļ. Ir pieradīts, ka visaktīvak naktī zobi tiek griezti, tad, ja dienas laikā ir bijis paaugstināts stresa līmenis. Tāpēc ir nepieciešams atrast veidu kā no tā atbrīvoties.

Nepareizs sakodiens veicina bruksisma rašanos, jo zobi neatrodas anatomiski pareizā pozīcijā vai to forma nav anatomiski pareiza, kā rezultātā slodze uz zobiem izdalās nepareizi un nesimetriski. Tādā gadījumā aktīvi var tik griezti, piemēram, vienas puses zobi, bet otrā pusē tie var būt pilnīgi veseli.

Bruksisms var būt arī iedzimts, taču tas ir diezgan reti novērojams.

Pazīmes, kas liecina par to, ka Tu griez zobus:

  • Zobi izskatās plakani un nošķelti
  • Nodilis emaljas slānis (uz kožamās virsmas jau ir redzams dentīna slānis, kas ir iedzeltens)
  • Palielināts zobu jūtīgums
  • Noguruši un saspringti košļāšanas muskuļi
  • Sāpes ausu apvidū
  • Trulas galvassāpes deniņu apvidū
  • Baltas līnijas uz gļotādas vaigu iekšpusē
  • Komplikācijas, ja zobu griešana netiek ārstēta: (click)
  • Hroniskas spiedošas galvassāpes
  • Stipras sejas un žokļu muskuļu sāpes
  • Tiek redzami bojāti zobi, esošās restaurācijas, kroņi, tilti, implanti
  • Deniņu-žokļa (temporomandibulārās) locītavas bojājumi, kas var sākotnēji izpausties kā klikšķi brīdi, kad tiek atvērta mute
  • Grūtības nokost un sakošļāt ēdienu (jo zobiem vairs nav izteiktu pauguru un šķautņu, kas šo funkciju veic)

Kā atbrīvoties no bruksisma?

Pirmais un ātrākais risinājums, lai nepieļautu, to, ka bruksisms attīstās ir – nakts kape. Tā ir no plastmasas un tiek izgatavota pēc Taviem zobu nospiedumiem, tāpēc der tikai un vienīgi Tev. Tā cieši piekļaujas zobiem un to nav iespējams norīt (vismaz vēl nevienam tas nav izdevies). Salīdzinot ar veikalos atrodamajām universālajām kapēm, kas der pilnīgi visiem cilvēkiem, šīs individuāli izgatavotās kapes ir daudz ērtākas un izturīgākas.

Taču svarīgākais ir tas, ka tā ir jālieto katru nakti! Tā kā zobu audi ir cietāki par plastmasu, no kuras izgatavota kape, griežot zobus, nodilst kape, nevis Tavi zobi. Taču, ja kapē izdilst caurumi, pārmērīgās griešanas dēļ – kape ir nekavējoties jāmaina, jo tā vairs nepilda savu funkciju un atkal griežas zobs pret zobu.

Vēl ļoti nozīmīgi ir doties pie speciālista un pārbaudīt savu sakodienu un, ja tas ir nepareizs, meklēt risinājumu. Jo tas ne tikai veicina bruksisma rašanos, bet arī ietekmē vairākas kvalitatīvai dzīvei svarīgas funkcijas – pareizu elpošanu, pilnīgu ēdiena sakošļāšanu un galu gala arī pārliecību par sevi.

Ja tev atbilst kāda no iepriekšminētajām bruksisma pazīmem, droši pieraksties pie mūsu speciālistiem un mēs kopā atradīsim Tev piemērotāko risinājumu!