Posted on

Uzlabo sava mutes dobuma higiēnu

Taviem zobiem Tev būtu jākalpo visa mūža garumā. To lielā mērā ietekmē arī ģenētika un vides apstākļi, taču galvenais faktors, lai smaidu saglabātu veselu pēc iespējas ilgāk, ir mutes dobuma higiēnas paradumu ievērošana ikdienā. Šajos laikos, kad veselīgs dzīvesveids ir kļuvis par trendu un liela daļa cilvēku pastiprinātu uzmanību pievērš veselīgam dzīvesveidam – interesējas par pilnvērtīgu uzturu un apmeklē sporta zāles, ļoti nozīmīgi ir pievērst uzmanību arī sava mutes dobuma higiēnas uzlabošanai, lai zobi saglabātos veseli visa mūža garumā. Un izrādās, ka ir pāris vienkārši padomi, kurus ievērojot, Tu vari ievērojami uzlabot sava mutes dobuma higiēnas stāvokli.

ZOBU TĪRĪŠANA

Tas ir vesela mutes dobuma pamats. Katrs cilvēks zobus tīra mazliet citādāk, taču ir zinātniski pierādīti veidi, kā to darīt būtu vispareizāk un efektīvāk.

Zobus iesakām sākt tīrīt no sānu tālākajiem zobiem, jo tā ir vieta, kur sakrājas visvairāk ēdiena un veidojas visvairāk aplikuma. Zobi ir jātīra slaukošām kustībām virzienā no smaganas uz zoba kožamās virsmas pusi (no lejas uz augšu). Jāatceras, ka ar zobu birsti zobam var notīrīt 3 virsmas no 5 esošajām – iekšējo, ārējo un kožamo virsmu. Veicot slaukošās kustības, nepieciešams notīrīt arī pie zoba esošo smaganu, jo arī uz tās sakrājas daudz baktēriju, kas veido aplikumu. Notīrot esošo aplikumu no smaganas un zoba, Tu izvairies no tādām problēmām kā karies (caurumu veidošanās) un gingivīts (smaganas iekaisums).

Zobi ir jātīra ar mīkstu zobu birsti, jo tā nebūs tik abrazīva kā vidējas cietības zobu birste un netraumēs smaganas, kā arī ilgtermiņā nenoberzīs zobu emalju. Tiklīdz zobu birstes sariņi sāk izliekties, zobu birste ir jāmaina. Tas jādara ne retāk kā reizi 3 mēnešos, jo tīrot zobus ar nolietotu zobu birsti, tie nenotīrīsies tik efektīvi.

ZOBU DIEGOŠANA

Jau minējām, ka zobus tīrot ar birsti, var notīrīt 3 zoba virsmas no esošajām 5. Pārējas divas virsmas (starp zobiem esošās) vari pilnvērtīgi iztīrīt tikai un vienīgi ar diegošanas palīdzību. Tātad, iztīrot zobus ar zobu birsti, bet neizdiegojot, Tu notīri tikai mazliet vairāk kā pusi no visa zoba.

Diegošanai vēlams izmantot zobu diegu, kas siekalās uzbriest (expanding floss), jo tas zobu starpas iztīra visefektīvāk. Pareizu zobu diegošanas tehniku Tev var parādīt zobārsts vai zobu higiēnists.

Vēl svarīgi ir regulāri iztīrīt trauku vai glāzi, kur turi savu zobu birsti un zobu pastu, jo arī tur uzkrājas baktērijas, kuras pēc tam var nonākt Tavā mutes dobumā!

ZOBU PASTAS IZVĒLE

Tas ir ļoti nozīmīgs faktors, lai mutes dobums būtu vesels. Ir ļoti svarīgi izvēlēties zobu pastu, kas satur fluorīdus, jo tie ļoti labi aizsargā zobu pret kariesa veidošanos. Vairāk par dažādām zobu pastām mēs Tev pastāstīsim atsevišķā rakstā.

DIĒTA

Visi ir dzirdējuši, ka pārmērīga cukura un ogļhidrātu lietošanas nenāk par labu ne zobu, ne vispārējai cilvēka veselībai. Tieši tāpēc tie uzturā būtu jālieto salīdzinoši maz. Savukārt, dārzeņi un augļi uzturā būtu jālieto daudz, jo tie satur organismam ļoti svarīgas uzturvielas un saglabā mutes dobuma vidi veselu.

Baktērijas, kas atrodas Tavā mutē, pārtiek no cukura un ogļhidrātiem, kā rezultātā veidojas aplikums, kas bojā zoba audus. Ja sanāk apēst kaut ko saldu un cukurotu, tad pēc ēšanas ieteicams muti izskalot ar ūdeni, lai atjaunotu mutes dobumā neitrālu vidi.

ZOBĀRSTA UN ZOBU HIGIĒNISTA APMEKLĒJUMS

Lai arī cik centīgi mēs tīrītu savus zobus, ir vietas, kur pašam piekļūt ir grūtāk un tās mēs attiecīgi arī tik kārtīgi nenotīram. Uz tām var krāties aplikums, kas laika gaitā pārvēršas par zobakmeni, ko ar zobu birsti vairs nav iespējams notīrīt. Tāpēc jebkuram cilvēkam reizi pusgadā būtu nepeiciešamas apmeklēt zobu higiēnistu, kurš notīrīs zobakmeni ar speciāliem instrumentiem un nopulēs tos.

Ļoti nozīmīgi ir vismaz reizi gadā apmeklēt savu zobārstu un salabot esošos caurumus, ja tādi ir. Jo arī caurumi rada baktērijām labvēlīgu vidi Tavā mutes dobumā.

 

Šie ir daži no veidiem, kā rūpēties par saviem zobiem, lai ilgāk saglabātu tos veselus. Patiesībā, lai uzlabotu savu mutes dobuma higiēnu finansiāli nemaz nav nepieciešams ieguldīt tik daudz. Taču ir nepieciešams ieguldīt savu laiku. Aptuveni 10 minūtes no rīta un 10 minūtes vakarā, taču ieguldītais laiks noteikti atmaksāsies ilgtermiņā, jo Tavi zobi saglabāsies veseli visu mūžu.