Posted on

Vai balināšana mājas apstākļos ir droša un efektīva?

Lielākā daļa cilvēku nav apmierināti ar savu dabīgo zobu krāsu, tāpēc tiek meklēti dažādi veidi, kā to uzlabot. Bieži vien tiek izmēģinātas vairāku veidu balinošas un baltinošas pastas, balinošās plāksnītes un dažādi pulveri, lai zobus iegūtu baltākus, taču rezultāts nereti sagādā vilšanos. Vai zobu balināšana mājās apstākļos ir droša un vai ņemot vērā iztērētos naudas līdzekļus, tā vispār ir tā vērta? Par to mēs Tev pastāstīsīm šajā rakstā.

BALINOŠAS UN BALTINOŠAS ZOBU PASTAS

Kāda ir atšķirība starp šīm abām pastām? Baltinošas zobu pastas satur vielas, kas mehāniski notīrīs aplikumu no taviem zobiem, taču dziļāk zoba slāņos nenonāks un pigmentu neizšķīdinās. Tāpēc šāda veida pastas būtu ieteicamas aktīviem smēķētājiem un kafijas lietotājiem, jo uz zobiem izveidojies pigments un aplikums tiks labāk notīrīts.

Balinošas zobu pastas satur vielas, kas ne tikai notīra uz zoba esošo aplikumu, bet arī ķīmiski iedarbojas uz zoba dabīgā pigmenta veidojošajām molekulām un izšķīdina tās. Rezultātā zobi kļūst gaišāki, taču tā kā šo ķīmiski balinošo vielu daudzums pastās ir ļoti neliels, salīdzinot ar balinošajiem gēliem, ko izmanto zobārstniecības kabinetos, tad arī efekts ir diezgan neliels.

Nereti šie abu pastu veidi tiek jaukti, tāpēc ir svarīgi izpētīt zobu pastas sastāvu:

  • Balinošas vielas: kalcija peroksīds, ūdeņraža peroksīds, dabīgie augļu enzīmi (papaīns, bromelaīns) Piemēram, SUPERSMILE un SWISSDENT zobu pastas.
  • Baltinošas vielas: nātrija bikarbonāts (soda), kalcija karbonāts, dikalcija fosfāts Piemēram, ELGYDIUM WHITENING.

Jāatceras, ka gan ar baltinošām, gan balinošām zobu pastām zobus nevajadzētu tīrīt ilgtermiņā! Jo, ilgstoši tās lietojot, var noberzt zoba emalju un zobi var kļūt jūtīgi.

BALINOŠĀS PLĀKSNĪTES (WHITE STRIPS)

Tās ir mīkstas plastmasas plāksnītes, kas satur ūdeņraža peroksīdu. Plāksnītes ir jāuzlīmē uz zobu rindas ārējās virsmas un jānotur aptuveni 30 minūtes. Šis process jāatkārto katru dienu 3-4 nedēļu garumā. Latvijas veikalos nopērkamās plāksnītes, vai nu nemaz nesatur ūdeņraža peroksīdu, un tātad – arī nebalina zobus, vai arī satur maksimums 6% ūdeņraža peroksīdu (jo Eiropas Savienība ir aizliegusi pārdot zobu balināšanas līdzekļus pacientiem mājas lietošanai, ja ūdeņraža peroksīda saturs pārsniedz 6%).

Tā kā ūdeņraža peroksīda procentuālais daudzums ir salīdzinoši mazs, tad arī zobi tik efektīvi nebalināsies. Kā arī iespējams, ka zobu starpas paliek dzeltenīgākā tonī, jo tur plāksnīte tik labi nepielīp vai arī daļa no balinātāja var tikt aizskalota ar siekalām, un tā rezultātā zobi var sliktāk balināties.

KAPES UN BALINĀŠANAS GĒLS

Lai izgatavotu kapes, tiek veikti augžokļa un apakšžokļa zobu rindas nospiedumi. Pēc tam laboratorijā tiek izgatavotas mīkstas plastmasas kapes, kas der tikai un vienīgi Taviem zobiem. Šajās kapēs būs jāievieto balinošais gēls, ko ir iespējams iegādāties tikai zobārstniecības klīnikās.

Kapes ir jāievieto mutē uz nakti vai arī vismaz uz divām stundām dienā. Tā kā šis gēls satur procentuāli nedaudz vairāk ūdeņraža peroksīda (10%), tad efekts bieži vien ir labi pamanāms, taču var aizņemt diezgan ilgu laiku un uzmanību no Tavas puses. Ir ļoti svarīgi gēlu kapē neievietot par daudz – tad tas tiks ne tikai uz zoba, bet arī uz smaganām un var apdezināt tās. Kā arī pats balināšanas process aizņem vairākas nedēļas, kuru laikā ir jāseko līdzi saviem ēšanas paradumiem un pēc iespējas vairāk jāizvairās no krāsojošiem ēdieniem un dzērieniem. Ja zobi balināšanas laikā kļūst ļoti jūtīgi, balināšana ir jāpārtrauc un ir jāsazinās ar savu zobārstu!

Veikalos ir iespējams iegādāties komplektus, kur ir universālas kapes, kas der visiem cilvēkiem un balinošais gēls. Nereti komplektā ir arī neliela led lampiņa, kas it kā aktivizē gēlu. Mēs šos produktus neiesakām, jo universāla kape noteikti nepiegulēs ideāli katrai Tava zoba virsmai un zobi var nevienmērīgi izbalināties. Komplektā esoša led lampiņa visbiežāk ir mārketinga triks, jo, lai balinātāju aktivizētu un procesu paātrinātu, ir nepieciešama lampa ar diezgan spēcīgiem stariem. Tāda veida lampas var iegātādies vienīgi zobārstniecības un citas ārstniecības iestādes.

DZERAMĀ SODA, CITRONA SULA UN OGLE

Šie ir vieni no populārākajiem līdzekļiem, kuri atrodami gandrīz katrā mājsaimniecībā un kurus cilvēki izmanto, lai zobus iegūtu baltākus. Diemžēl šiem produktiem nav balinoša efekta. Zobi pēc to lietošanas var kļūt nedaudz gaišāki tikai tāpēc, ka šīs vielas ir ļoti abrazīvas un mehāniski noberž aplikumu no zoba virsmas. Gandrīz tādu pašu rezultātu var iegūt lietojot parastu vai baltinošu zobu pastu, kārtīgi iztīrot zobus.  Šos produktus zobu kopšanā mēs noteikti neiesakām lietot, jo lielā abrazivitāte un skābes līmenis citronu sulā var radīt neatgriezeniskus bojājumus zoba emaljai. Tā var tikt noberzta un zobi var kļūt jūtīgi.

Emalja mūžā laikā neatjaunojas, tāpēc ir svarīgi padomāt vai šo produktu lietošana ir tā vērta.

 

Mājas apstākļos zobus var balināt dažādos veidos, taču tiešām pamanāmu rezultātu ir iespējams iegūt vai nu ar kapju un balinošā gēla palīdzību, vai arī balinot zobus uz vietas klīnikā. Par to, kura no šīm iespējām Tev būtu vispiemērotākā ar prieku pastāstīs mūsu klīnikas speciālisti, kad ieradīsies uz vizīti. Taču viens ir skaidrs – gaišāku smaidu ir iespējams iegūt un tas nekādā veidā nekaitē zobiem!